Sataedun lähihoitajaopiskelija Marja-Leena Uusitalo lähti neljän viikon Erasmus+ liikkuvuusjaksolle Fuengirolaan syksyllä 2022. Harjoittelupaikan tarjosi Aurinkorannikon opetus ja valmennus niminen koulu.

Marja-Leenan opintojen osaamisala on lapset ja nuoret ja Fuengirolan auringon alla hän suoritti lapsen, nuoren ja perheen terveyden ja hyvinvoinnin edistämisen 35 op työharjoittelun. Vastaanotto Karitan koululla sekä lapset olivat aivan ihania.

Jakson ensimmäiset päivät Marja-Leena käytti ympäristöönsä tutustuen. Paljon tuli käveltyä ja ihmeteltyä. Työpaikka oli mukava ja ihmiset siellä kivoja. Aina päivän päätteeksi työpaikalla pidettiin yhteenveto päivän tapahtumista ja positiivista oli, että siellä pystyi kyllä puhumaan, jos jokin painoi mieltä. Aika Fuengirolassa kului kuin siivillä.

Kv-jakson viimeisellä viikolla sytytettiin jouluvalot Malagassa ja Fuengirolassa.

4 viikon työharjoittelujakso Fuengirolassa oli Marja-Leenan mukaan mukava kokemus. Hän suosittelee vaihtoon lähtöä lämpimästi, se on upea mahdollisuus!

Tekstin koosti Marja-Leenan raporttien pohjalta kv-koordinaattori Ida-Maria Mäkiranta. Kuvat Marja-Leena Uusitalo.

Advertisement